DAC-7: Co to jest i dlaczego Estetify nie musi raportować danych Twojego salonu do KAS?
Od początku 2025 roku DAC-7 nakłada na platformy cyfrowe obowiązek raportowania danych do Krajowej Administracji Skarbowej. Dowiedz się co to oznacza i dlaczego w przeciwieństwie do innych aplikacji Twoje dane w Estetify nie będą raportowane.

W minionym roku (2024) i ostatnich miesiącach w naszej branży zapanowało niemałe poruszenie związane z dyrektywą DAC-7 i obowiązkami raportowania, jakie narzuca ona na platformy cyfrowe. Docierało do nas coraz więcej i więcej Waszych pytań i obaw: “Czy Estetify będzie przesyłać moje dane do Urzędu Skarbowego?”, “Jak to wygląda w przypadku innych aplikacji?”, “Czy wszystkie wizyty są gdzieś raportowane?”.
Odpowiedź w przypadku Estetify jest jednoznaczna: nie raportujemy danych Twojego salonu do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Mimo, że nie musimy wysyłać raportów i temat nas nie dotyczy, nie chcemy przechodzić obok niego obojętnie. Dlaczego? Ponieważ w sieci możesz znaleźć wiele fałszywych informacji. Czasami od firm, lub grup branżowych, które mają w tym interes, a czasami od osób, które swoje opinie opierały o niepełne informacje. Trudno się dziwić, bo tych informacji przez bardzo długi czas było niewiele.
Dlatego w tym artykule wyjaśnimy:
- czym dokładnie jest dyrektywa DAC-7 i kogo dotyczy,
- dlaczego Estetify jest wyjątkiem i nie podlega obowiązkowi raportowania,
- jakie dane inne aplikacje muszą raportować od stycznia 2025 roku,
- jak wpływa to na codzienną pracę salonów beauty,
- jakie mity i nieporozumienia narosły wokół tego tematu.
Dyrektywa DAC-7 - o co w tym wszystkim chodzi?
DAC-7 to dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Przepisy implementujące tę dyrektywę weszły w życie w Polsce 1 lipca 2024 roku. Nakładają one na określone platformy cyfrowe obowiązek raportowania informacji o sprzedawcach korzystających z tych platform.
Kluczowa kwestia, którą należy zrozumieć, to definicja “platformy” w rozumieniu tych przepisów. Zgodnie z ustawą, platformą jest:
Oprogramowanie, w tym stronę internetową albo jej część, aplikacje, w tym aplikacje mobilne, które są dostępne dla użytkowników i umożliwiają sprzedawcom łączność z innymi użytkownikami w celu wykonywania, bezpośrednio lub pośrednio, stosownej czynności na rzecz tych użytkowników, a także ustalenia dotyczące poboru i wypłaty wynagrodzenia z tytułu stosownej czynności.
Co to oznacza w praktyce? Platformami w rozumieniu przepisów są głównie:
- systemy typu marketplace łączące usługodawców z klientami,
- aplikacje pośredniczące w transakcjach i płatnościach,
- serwisy umożliwiające bezpośrednie zawieranie umów między usługodawcami, a klientami.
Dlaczego Estetify nie podlega obowiązkowi raportowania?
W przeciwieństwie do wielu innych aplikacji dla branży beauty, Estetify nie musi raportować danych do KAS. Jest to oficjalne stanowisko potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej dla nas interpretacji indywidualnej.
Dlaczego jesteśmy wyjątkiem?
Estetify nie spełnia definicji “platformy” w rozumieniu przepisów z kilku kluczowych powodów:
-
Nie jesteśmy (i nie będziemy marketplacem). To więcej niż tylko różnica technologiczna - to filozofia naszego działania, która stawia Twój salon i Twoją markę na pierwszym miejscu. Nie znajdziesz swojego salonu pośród dziesiątek konkurentów na jednej stronie, a budowanie lojalności klientów stawiamy ponad jednorazowe wizyty.
Oferujemy self-booking, który jest wygodną funkcją samodzielnej rezerwacji terminów dla Twoich klientów.
-
Nasza aplikacja służy przede wszystkim do organizacji pracy w salonach, a nie do pośredniczenia w transakcjach. Wybierając Estetify, wybierasz partnera biznesowego, który stoi za Tobą, a nie pomiędzy Tobą a Twoimi klientami.
-
Nie oferujemy modułów fiskalizacji wizyt w salonie i nie pośredniczymy w płatnościach online. Odpowiedzialność za wszelkie płatności między klientem a salonem pozostawiamy Tobie.
Co to oznacza dla Ciebie?
Korzystając z Estetify, możesz być pewien, że:
- twoje dane nie są automatycznie raportowane do KAS,
- nie musisz martwić się o weryfikowanie raportów przed ich wysyłką,
- nie otrzymasz od nas niespodziewanych informacji o raportowaniu Twoich danych,
- masz pełną kontrolę nad informacjami wprowadzanymi do systemu.
Co inne aplikacje muszą raportować?
W przeciwieństwie do Estetify, aplikacje spełniające definicję “platformy” takie jak Booksy, mają obowiązek raportowania określonych danych do KAS. Pierwszy taki raport, obejmujący lata 2023-2024, powinien zostać wysłany do końca stycznia 2025 roku.
Jakie dane podlegają raportowaniu?
Platformy objęte obowiązkiem raportowania muszą przekazywać:
- dane identyfikacyjne salonu i dane rozliczeniowe takie jak imię, nazwisko i adres,
- łączną liczbę transakcji w podziale na kwartały,
- łączny przychód uznany w każdym kwartale,
- informacje o płatnościach online dokonanych przez klientów,
- dane o transakcjach zarejestrowanych w systemie fiskalnym zintegrowanym z aplikacją.
Co istotne, nawet platformy objęte obowiązkiem raportowania nie przekazują danych o klientach salonów, a jedynie zagregowane informacje o transakcjach danego salonu.
Obalamy mity o DAC-7
Mit: Wszystkie aplikacje dla salonów beauty muszą raportować dane do KAS
Fakt: Tylko platformy spełniające określoną w ustawie definicję podlegają obowiązkowi raportowania. Estetify nie jest taką platformą, co potwierdza interpretacja indywidualna.
Mit: Wszystkie dane o wizytach są automatycznie raportowane
Fakt: Nawet platformy objęte obowiązkiem raportowania przekazują tylko określone kategorie danych, głównie finansowych. Estetify w ogóle nie podlega temu obowiązkowi.
Mit: Urząd Skarbowy ma stały dostęp do danych z aplikacji dla salonów
Fakt: Żadna aplikacja nie jest bezpośrednio podłączona do systemów Krajowej Administracji Skarbowej. Przepływ danych odbywa się tylko poprzez raporty wysyłane przez zobowiązane do tego platformy - Estetify do nich nie należy.
Dodatkowo, niezależnie od wprowadzenia dyrektywy DAC-7, Urząd Skarbowy ma prawo wystąpić do każdego podmiotu z prośbą o udostępnienie danych dostępnych w systemie, wyłącznie jeśli w sprawie danego usługodawcy toczy się postępowanie. W takim przypadku każdy podmiot ma obowiązek ustosunkowania się do tej prośby.
Podsumowanie
Dyrektywa DAC-7 wprowadziła istotne zmiany w funkcjonowaniu platform cyfrowych, jednak nie wszystkie aplikacje podlegają jej przepisom. Pamiętaj, że niezależnie od wyboru narzędzia, najważniejsze jest rzetelne prowadzenie własnej dokumentacji i znajomość przepisów, które faktycznie dotyczą Twojego biznesu. Jeśli masz sugestie, lub dodatkowe pytania dotyczące tego tematu, zapraszamy do kontaktu.
Najczęściej zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z DAC-7.
- Czym jest dyrektywa DAC-7?
- DAC-7 to dyrektywa Unii Europejskiej, której przepisy weszły w życie w Polsce 1 lipca 2024 roku. Nakłada ona na określone platformy cyfrowe obowiązek raportowania informacji o sprzedawcach korzystających z tych platform do Krajowej Administracji Skarbowej.
- Czy Estetify musi raportować dane salonów do KAS?
- Nie, Estetify nie podlega obowiązkowi raportowania danych do KAS, co zostało potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej. Estetify nie spełnia definicji platformy w rozumieniu przepisów DAC-7.
- Jakie aplikacje dla salonów beauty muszą raportować dane do KAS?
- Raportowaniu podlegają aplikacje spełniające definicję platformy, czyli głównie systemy typu marketplace łączące usługodawców z klientami, aplikacje pośredniczące w transakcjach i płatnościach oraz serwisy umożliwiające bezpośrednie zawieranie umów między usługodawcami a klientami.
- Jakie dane są raportowane przez platformy objęte dyrektywą DAC-7?
- Platformy objęte obowiązkiem raportowania muszą przekazywać: dane identyfikacyjne salonu, łączną liczbę transakcji w podziale na kwartały, łączny przychód uznany w każdym kwartale, informacje o płatnościach online oraz dane o transakcjach zarejestrowanych w systemie fiskalnym zintegrowanym z aplikacją.
- Czy dane klientów salonów są przekazywane do Urzędu Skarbowego?
- Nie, nawet platformy objęte obowiązkiem raportowania nie przekazują danych o klientach salonów, a jedynie zagregowane informacje o transakcjach danego salonu.
- Czy Urząd Skarbowy ma stały dostęp do danych z aplikacji dla salonów?
- Nie, żadna aplikacja nie jest bezpośrednio podłączona do systemów Krajowej Administracji Skarbowej. Urząd Skarbowy może jednak wystąpić z prośbą o udostępnienie danych, jeśli w sprawie danego usługodawcy toczy się postępowanie.
Rozwijaj swój salon już dziś!
Z Estetify zarządzanie salonem jest prostsze niż myślisz. Dołącz do profesjonalistów!